Zamieszkanie w Samarkandzie: Podróżne dzieje Firdawsiego i jego niezapomnianego Szama

blog 2024-11-26 0Browse 0
Zamieszkanie w Samarkandzie: Podróżne dzieje Firdawsiego i jego niezapomnianego Szama

Firdawsí Tusi, znany po prostu jako Firdawsí, to jeden z najbardziej szacowanych poetów perskich w historii. Jego epopeja “Szahnameh”, czyli “Księga Królów”, jest prawdziwym skarbem literatury irańskiej, a jego wpływ na kulturę i sztukę w Iranie, Afryce Środkowej i Azji Południowej nie podlega dyskusji.

W tym artykule postaramy się rzucić trochę światła na fascynujące życie Firdawsíego i poznać okoliczności powstania “Szahnameh”. W tym celu cofniemy się do X wieku, kiedy to Iran przeżywał burzliwe czasy.

Początki poetyckiej kariery w cieniu wielkich zmian

Firdawsi urodził się około roku 940 w Tusk, niedaleko dzisiejszego miasta Sziran w północno-wschodnim Iranie. Pochodził z rodziny zarządzającej ziemską własnością, ale już od wczesnych lat wykazywał talent literacki i głęboką fascynację historią Persji. W swoich utworach Firdawsi często nawiązywał do mitów perskich i bohaterskich dziejów dynastii Sasanidów.

Jednak początek jego kariery poetyckiej nie należał do najłatwiejszych. Pod koniec X wieku Iran znalazł się pod panowaniem Ghaznawidów - turkmeńskich zdobywców, którzy byli bardziej zainteresowani polityką i ekspansją terytorialną niż wspieraniem sztuki i literatury.

Samarkand: Miejsce, które zmieniło los Firdawsiego

W pogoni za patronatem i możliwością uwiecznienia w wierszach historii Persji Firdawsi udał się do Samarkandu - stolicy Ghaznawidów, który w tamtych czasach był jednym z najważniejszych ośrodków kulturowych Azji Środkowej. W Samarkandzie Firdawsi spotkał sułtana Mahmud z Ghaznawidu - władcę o wielkim ambicji i pragnieniu powiększenia swojego państwa.

Firdawsi, zafascynowany wizją stworzenia epopei narodowej Persów, zaproponował Mahmudowi napisanie “Szahnameh” - dzieła opowiadającego o dziejach perskiej monarchii od początków świata aż do panowania dynastii Sasanidów.

Powstanie “Szahnameh”: Praca życia Firdawsiego

Mahmud, zaintrygowany pomysłem Firdawsiego i widząc w epopei szansę na wzmocnienie swojej legitymacji władczej, zgodził się na finansowanie projektu. I tak Firdawsi rozpoczął monumentalną pracę nad “Szahnameh”. Poeta spędził ponad 30 lat na pisaniu, redagowaniu i udoskonalaniu swojego dzieła.

“Szahnameh” to niezwykłe dzieło literackie składające się z około 50 tysięcy wersów. Epopeja opowiada o mitologicznych początkach Persji, dynastii królewskich, bohaterskich wojownikach, miłości i zdradzie. “Szahnameh” jest nie tylko fascynującą historią, ale też cennym źródłem wiedzy o kulturze, tradycjach i wierzeniach starożytnych Persów.

Los Firdawsiego: Zniesławienie po śmierci

Niestety, pomimo swoich wysiłków, Firdawsi nie doczekał się uznania za swoje dzieło. Sułtan Mahmud zmarł w 1030 roku, a jego następcą został sułtan Masud - który nie przepadał za literaturą.

Firdawsi, pozostawiony bez wsparcia finansowego i patronatu, popadł w biedę i zapomnienie. Poeta zmarł około roku 1020, prawdopodobnie w pobliżu Heratu. Dopiero wiele lat później “Szahnameh” zyskało popularność i uznanie jako jedno z najważniejszych dzieł literatury perskiej.

Tabela: Ważne daty w życiu Firdawsiego:

Wydarzenie Rok
Urodzenie Firdawsiego około 940
Spotkanie z Mahmudam z Ghaznawidu około 977
Początek pracy nad “Szahnameh” około 977
Zakończenie pracy nad “Szahnameh” około 1010

Wpływ Firdawsiego na kulturę perską

“Szahnameh” Firdawsiego stało się prawdziwym symbolem kultury perskiej. Dzieło to było wielokrotnie przepisywane, ilustrowane i tłumaczone na różne języki. “Szahnameh” zainspirowało wielu poetów, pisarzy i artystów, którzy czerpali z jego bogatej historii i mitologii.

Do dziś Firdawsi jest uznawany za jednego z najważniejszych poetów perskich w historii. Jego epopeja “Szahnameh” to nie tylko arcydzieło literatury perskiej, ale też świadectwo wielkości i bohaterstwa narodu perskiego.

TAGS